Charakteristika vín - Rakvice

Bílá vína / White wines /  Weiss wein

 


Chardonay                                  0,75l

suché

Odrůda pochází z Francie, díky velmi vysoké kvalitě se stává po celém světě stále více oblíbenou. Víno je světle žlutozelené barvy s ovocněkvětnatou vůní a zralostí po lískovém oříšku. V chuti na lískový oříšek navazují tóny avokáda. Víno je plné, osobité, kořenité s vyšší intenzitou aromatických látek. Doporučujeme k hutným polévkám, masitým jídlům, jemným sýrům.


 

Rulandské šedé                          0,75l

suché

Nenapodobitelný charakter z něj činí skvost mezi bílými víny. Po zásluze je toto víno vyhledáváno labužníky, kteří hledají ve víně nevšední zážitky. Je oslnivé a ohnivé, ale zároveň harmonické, neboť se snoubí jeho příjemná chuť s jemnou vůní a výraznou barvou. Doporučujeme k  rybám nebo drůbeži.


 

Saugvinon                                  0,75l            

suché

Pochází z největší francouzské vinařské oblasti Bordeaux. Pikantní vůně silice, připomínající kvetoucí kopřivy, angrešt a později i zralé broskve vytváří spolu se zelenožlutou barvou nezaměnitelný charakter. Podává se k pikantním kořeněným masům a drůbeži, k lahodným sýrům nebo moučníkům.


 

Rýnský ryzlink pozdní sběr         0,75l         

polosuché

Pochází z Porýní, vysazuje se naslunných jižních polohách a patří mezi pozdní odrůdy. Říká se,  že je to víno králů i král vín. Vyzrálé víno vyniká svojí jemnou vůní po lipovém květu, výraznou kyselinkou a svěltenazlátlou barvou. Jeho typickou chuť oceníte zejména v kombinaci s rybami a tučnějšími masitými jídly.


 

Devín pozdní sběr                          0,75l         

polosuché

Harmonické, jemně kořeněné víno, zlatozelenkavé barvy. Ve vůni naleznete květinová i kořenitá aromata – sušené růže, jasmín, hřebíček. V chuti je víno tělnaté s dlouhým a harmonickým závěrem, ve kterém najdeme jemnou kyselinku, výraznou kořenitost a hebkost. Odrůda vznikla křížením Tramínu a Veltlínského červenobílého 


 

Pálava pozdní sběr                        0,75l       

polosuché

Nádherné víno žlutozlatavé barvy. Jemná tramínová vůně s nádechem tropických plodů a vanilky. Chuť je plná, harmonická, jemně kořenitá s příjemnou vyšší kyselinkou. Nalezneme v ní stopy ananasu, vanilky přecházející do zralých banánů. Odrůda vznikla křížením Tramínu červeného a Müller Thurgau.


 

 

 

Červená vína / Red wines / Rot wein

 

Cabernet Saugvinon                    0,75l            

suché

Pochází z francouzské oblasti Bordeaux. Tato odrůda dává velmi vzácné a ušlechtilé víno prvotřídní kvality, intenzivně červené barvy a specifického odrůdového charakteru. Jeho zvláštní typická vůně a chuť připomíná černý rybíz. Doporučujeme k sýrům, jídlům z tmavého masa a zvěřiny.
Modrý portugal                            0,75l            

suché

 

Má své stálé místo ve výsadbách Velkopavlovické oblasti, kam byl rozšířen z Dolního Rakouska. Víno je lehké granátové barvy s jemnými kyselinami a tříslovinou. Doporučujeme k drůbežímu masu a sýrům.


 

Rulandské modré                         0,75l           

suché

Je tradiční odrůdou v Čechách a na Moravě, původem z Francie. Charakterem této odrůdy je typická světle granátová barva s jemným odstínem do cihlově červené, květnatá vůně, v lahvové zralosti vůně připomíná jádra peckovin, víno je lahodné chuti s jemnou kyselinkou a příjemnou trpkostí. Doporučujeme k tmavým masům, zvěřině a ušlechtilým sýrům.


 

Frankovka pozdní sběr                0,75l          

suché

Frankovka je víno plné, příjemně drsné, pikantní, s nádechem do kouřova. Ve vůní cítíme višně a borůvky. Chuťové je víno trpčí, proto můžeme pocítit přetrvávající dojem na horním patře. Temné rudá barva může působit ohnivě, a takové je i toto víno. Mladá vína bývají tvrdší. Víno však dozrává do bohaté šíře. Ve vůni najdeme nádech jader peckovin.


 

Dornfelder pozdní sběr               0,75l            

suché

Dornfelder je relativně nová odrůda, která mistrně vytvořena křížením odrůd Helfesteiner a Heroldrebe k tomu, aby dávala krásná červená vína v severních vinařských oblastech. Víno má krásnou intensivní  granátovou barvu, ve vůni připomíná směs vyzrálého drobného lesního ovoce. Plná extraktivní chuť přesně kopíruje vjem z barvy i vůně vína.


 

Merlot pozdní sběr                       0,75l          

suché

Odrůda Merlot se vyznačuje sytě rudou barvou. První, s čím se můžeme ve vůni setkat, jsou plody třešní a červeného rybízu. Víno je mohutné, kulatější a bohaté na tóniny. Chuť vína připomíná švestkovou marmeládu s jemným náznakem přezrálých višních či zralých třešních. Mladý Merlot je vhodný k lehčím pokrmům a starší k těžším masům.